18.12.2025 AGOA de la ora 13:00

Regulamentul privind organizarea si desfasurarea Adunarilor Generale ale Actionarilor SNN actualizat la nivelul lunii octombrie 2020 prin Decizia Consiliului de Administratie nr. 205/15.10.2020

Convocatorul Adunarii Generale Ordinare a Actionarilor din data de 18.12.2025

Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor

Punctul 2 – Aprobarea noului nivel al remuneratiei administratorilor neexecutivi ai Societatii Nationale Nuclearelectrica S.A., in acord cu prevederile Legii nr. 158 din 17 octombrie 2025 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice, in sensul ca remuneratia fixa bruta lunara a administratorilor neexecutivi va fi calculata cu utilizarea câștigului salarial mediu brut lunar (CSMB) pentru activitatea desfășurată conform obiectului principal de activitate înregistrat de societate, la nivel de clasă, conform clasificației activităților din economia națională (in concret, cod CAEN 3511), comunicat de Institutul Național de Statistică la data cea mai apropiata de Hotararea AGA de stabilire a remuneratiei, remuneratia fixa lunara bruta pentru membrii neexecutivi ai Consiliului de administratie al Societatii Nationale Nuclearelectrica S.A. urmand sa fie la nivelul a de doua ori acest castig (2 x CSMB).

Punctul 3 – Pentru asigurarea referintei pentru stabilirea remuneratiei directorilor, conform dispozitiilor art. 38 din OUG nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice, coroborate cu prevederile art. 111 (2) si art. 15318 din Legea societatilor nr. 31/1990 republicata, aprobarea nivelului remuneratiei administratorului executiv, care include o componenta fixa bruta lunara, in cuantumul a maximum de 5 ori câștigul salarial mediu brut lunar (CSMB) pentru activitatea desfășurată conform obiectului principal de activitate înregistrat de societate, la nivel de clasă, conform clasificației activităților din economia națională (in concret, cod CAEN 3511), comunicat de Institutul Național de Statistică la data cea mai apropiata de Hotararea AGA de stabilire a remuneratiei, si o componenta variabila, care se calculeaza lunar la nivelul a doua câștiguri salariale medii brute lunare pentru activitatea desfășurată conform obiectului principal de activitate înregistrat de societate, la nivel de clasă, conform clasificației activităților din economia națională (in concret, cod CAEN 3511), comunicat de Institutul Național de Statistică, valabil la data cea mai apropiata de Hotararea AGA de stabilire a remuneratiei si se plateste anual, dupa aprobarea situatiilor financiare, in conformitate cu prevederile art. 37 alin. (3) si art. 38 alin. (2) din OUG nr. 109/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.

Punctul 4 – Aprobarea formei si continutului actului aditional la contractele de mandat ale membrilor Consiliului de administratie al Societatii Nationale Nuclearelectrica S.A., pentru punerea in aplicare a modificarilor aduse Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice prin Legea nr. 158 din 17 octombrie 2025 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice, publicata în Monitorul Oficial al Romaniei Partea I cu numărul 965 din data de 17 octombrie 2025.

Punctul 5 – Mandatarea reprezentantului actionarului majoritar, Statul roman, in Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor Societatii Nationale Nuclearelectrica S.A., respectiv reprezentantul Ministerului Energiei, sa semneze actele aditionale la contractele de mandat ale administratorilor societatii, in acord cu cele stabilite prin prezenta hotarare.

Punctul 6 – Mandatarea Presedintelui Consiliului de administratie al Societatii Nationale Nuclearelectrica S.A., cu posibilitatea de sub-delegare, pentru a efectua toate formalitatile cerute de lege si pentru a semna orice documente in legatura cu mentionarea hotararii adoptate in cadrul prezentei sedinte la Registrul Comertului, precum si pentru efectuarea oricaror formalitati cerute de lege pentru punerea in executare a acestei hotarari.

Forma actului aditional la contractele de mandat 

Solicitare de convocare a AGA din partea actionarului majoritar, Ministerul Energiei

Imputerniciri generale

Imputernicire generala persoane fizice AGOA – click aici

Imputernicire generala persoane juridice AGOA – click aici

Imputerniciri speciale

Imputernicire speciala persoane fizice AGOA – click aici

Imputernicire speciala persoane juridice AGOA   – click aici

Buletine de vot prin corespondenta

Buletin de vot prin corespondenta actionari persoane fizice AGOA – click aici

Buletin de vot prin corespondenta actionari persoane juridice AGOA – click aici

 

Proiecte de hotarari

Proiect hotarare AGOA